ATS-61425K-C1-R0
Manufacturer Part Number:
ATS-61425K-C1-R0
Manufacturer/Brand:
Advanced Thermal Solutions, Inc.
Part of Description:
MAXIGRIP FANSINK 42.5X14.5MM
Stock Condition:
172
Manufacturer :
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Clip, Thermal Material
Diameter :
Fin Height :
0.571" (14.50mm)
Length :
1.673" (42.50mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
BGA
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Square, Pin Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
1.60°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
Type :
Top Mount
Width :
1.673" (42.49mm)