P81W-W12H-CW
Manufacturer Part Number:
P81W-W12H-CW
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI LED 0.500" 12V WIRE WHITE
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
15mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
White
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
15.40mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
1560mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.70mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
50°
Voltage :
12V