C91-NWR12H-CAO
Manufacturer Part Number:
C91-NWR12H-CAO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .290" 12VDC HI-HAT PIN RED
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Amber
Lens Size :
8.50mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
2800mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.29" (7.37mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
30°
Voltage :
12V