P81-B12H-CB
Manufacturer Part Number:
P81-B12H-CB
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI LED 0.500" 12V TAB BLUE
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
15mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Blue
Lens Color :
Blue
Lens Size :
15.40mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
700mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.70mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Quick Connect
Type :
LED
Viewing Angle :
45°
Voltage :
12V