LM3S801-IGZ50-C2T
Manufacturer Part Number:
LM3S801-IGZ50-C2T
Part of Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN
Connectivity :
I²C, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O :
36
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
48-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V