LM3S6G11-IQC80-A2
Manufacturer Part Number:
LM3S6G11-IQC80-A2
Part of Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O :
46
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
512KB (512K x 8)
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V