LM3S6C11-IBZ50-A1
Manufacturer Part Number:
LM3S6C11-IBZ50-A1
Part of Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA
Connectivity :
Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O :
46
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
108-LFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
512KB (512K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V