LM3S1911-IQC50-A2T
Manufacturer Part Number:
LM3S1911-IQC50-A2T
Part of Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O :
60
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V