LM3S9D90-IQC80-A1T
Manufacturer Part Number:
LM3S9D90-IQC80-A1T
Part of Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Data Converters :
A/D 16x12b
Number of I/O :
60
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Program Memory Size :
512KB (512K x 8)
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.235V ~ 1.365V