LM3S2D93-IQC80-A1
Manufacturer Part Number:
LM3S2D93-IQC80-A1
Part of Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 16x10b
Number of I/O :
67
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
512KB (512K x 8)
RAM Size :
96K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.235V ~ 1.365V