LM3S1332-EQC50-A2T
Manufacturer Part Number:
LM3S1332-EQC50-A2T
Part of Description:
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 3x10b
Number of I/O :
57
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
96KB (96K x 8)
RAM Size :
16K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V