LM3S6753-IBZ50-A2
Manufacturer Part Number:
LM3S6753-IBZ50-A2
Part of Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Connectivity :
Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 4x10b
Number of I/O :
41
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
108-LFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V