LM3S9B90-IBZ80-C1
Manufacturer Part Number:
LM3S9B90-IBZ80-C1
Part of Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Data Converters :
A/D 16x10b
Number of I/O :
60
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
108-LFBGA
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.235V ~ 1.365V