3122-20-1-0500-006-1-TS
Manufacturer Part Number:
3122-20-1-0500-006-1-TS
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP STRND 20AWG BRN 500'
Stock Condition:
11
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/0.0126"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.083" (2.11mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.015" (0.38mm)
Jacket Color :
Brown
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
-50°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3122
Voltage :
300V
Wire Gauge :
20 AWG