LM3S6730-IBZ50-A2T
Manufacturer Part Number:
LM3S6730-IBZ50-A2T
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Ethernet, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
46
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
108-LFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V