LM3S6110-EQC25-A2T
Manufacturer Part Number:
LM3S6110-EQC25-A2T
Part of Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
Ethernet, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O :
35
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
16K x 8
Speed :
25MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V