AAT1106ICB-0.6-T1
- Manufacturer Part Number:
- AAT1106ICB-0.6-T1
- Manufacturer/Brand:
- Skyworks Solutions, Inc.
- Part of Description:
- IC REG BUCK ADJ 800MA TSOT23-5
- Manufacturer :
- Skyworks Solutions, Inc.
- Product Category :
- Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
- Current - Output :
- 800mA
- Frequency - Switching :
- 1.4MHz
- Function :
- Step-Down
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Adjustable
- Package / Case :
- SC-74A, SOT-753
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- SOT-23-5
- Synchronous Rectifier :
- Yes
- Topology :
- Buck
- Voltage - Input (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Input (Min) :
- 2.7V
- Voltage - Output (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 0.6V