SAK-TC297TP-128F300N BC
Manufacturer Part Number:
SAK-TC297TP-128F300N BC
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 292LFBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Tri-Core
Data Converters :
A/D 94x12b SAR, Sigma-Delta
EEPROM Size :
768K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
169
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
292-LFBGA
Peripherals :
DMA, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
8MB (8M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
728K x 8
Speed :
300MHz
Supplier Device Package :
PG-LFBGA-292-6
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.97V ~ 5.5V