TC299TP128F300NBCLXUMA2
Manufacturer Part Number:
TC299TP128F300NBCLXUMA2
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 516LFBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Tri-Core
Data Converters :
A/D 94x12b SAR, Sigma-Delta
EEPROM Size :
768K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
263
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
516-LFBGA
Peripherals :
DMA, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
8MB (8M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
728K x 8
Speed :
300MHz
Supplier Device Package :
PG-LFBGA-516-5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.97V ~ 5.5V