96W12-BCG28H-CGO
Manufacturer Part Number:
96W12-BCG28H-CGO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI LED HI-DOME .290" GREEN
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
16.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
8.50mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
70mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.29" (7.37mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
24°
Voltage :
28V