54-NWG120-CGO
Manufacturer Part Number:
54-NWG120-CGO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .312" 120VAC FLUSH PIN GREEN
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
3.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
8.80mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
2400mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (7.92mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
45°
Voltage :
120V