96-NWG120-CAO
Manufacturer Part Number:
96-NWG120-CAO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .290" 120V HI-DOME GREEN
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
3.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Amber
Lens Size :
8.50mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
6500mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.29" (7.37mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
30°
Voltage :
120V