56W-BCR24H-CRO
Manufacturer Part Number:
56W-BCR24H-CRO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .312" LED WIRE RED
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
17mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
7.10mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
120mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (7.92mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
35°
Voltage :
24V