564-LRG24H-NW9
Manufacturer Part Number:
564-LRG24H-NW9
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .312" LED PIN RED/GREEN
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
17mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green, Red
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
7.10mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
40mcd Green, 90mcd Red
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (7.92mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
24V