464W-BCG15H-NGO
Manufacturer Part Number:
464W-BCG15H-NGO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .250" LED 15V WIRE DIFF GREE
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
24mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
9.91mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
80mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
24°
Voltage :
15V