464-NKG48H-CGO
Manufacturer Part Number:
464-NKG48H-CGO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .250" LED 48V TAB CLEAR GREE
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
9.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
9.91mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
10000mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
15°
Voltage :
48V