464-RAG60H-NAO
Manufacturer Part Number:
464-RAG60H-NAO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .250" LED 60V TAB DIFF RED/A
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
9mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Amber, Green, Red
Lens Color :
Amber
Lens Size :
9.91mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
6mcd Amber, 6mcd Green, 6mcd Red
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
60V