1672-22-1-0500-003-1-TS
Manufacturer Part Number:
1672-22-1-0500-003-1-TS
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP STRND 22AWG YEL 500'
Stock Condition:
6
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
17/0.0063"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.098" (2.48mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.016" (0.41mm)
Jacket Color :
Yellow
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1672
Voltage :
300V
Wire Gauge :
22 AWG