C164SL8R25M4CAFXUMA3
Manufacturer Part Number:
C164SL8R25M4CAFXUMA3
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 16BIT 64KB MROM 80MQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SPI, SSC, UART/USART
Core Processor :
C166
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
59
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
80-QFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
Program Memory Type :
Mask ROM
RAM Size :
4K x 8
Speed :
25MHz
Supplier Device Package :
PG-MQFP-80-7
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.75V ~ 5.5V