EFM32G30F128-QFN64T
Manufacturer Part Number:
EFM32G30F128-QFN64T
Manufacturer/Brand:
Silicon Labs
Part of Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
56
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
16K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V ~ 3.8V