405-LRG120-CGO
Manufacturer Part Number:
405-LRG120-CGO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .250" LED 120V TAB CLEAR RED
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
3.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green, Red
Lens Color :
Lens Size :
Lens Style :
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
40mcd Green, 90mcd Red
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
120V