405-GAR12H-NYO
Manufacturer Part Number:
405-GAR12H-NYO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .250" LED 12V TAB DIFF GREEN
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Amber, Green, Red
Lens Color :
Lens Size :
Lens Style :
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
5mcd Amber, 5mcd Green, 5mcd Red
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
50°
Voltage :
12V