405-NKG60H-CGO
Manufacturer Part Number:
405-NKG60H-CGO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .250" LED 60V TAB CLEAR GREE
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
7mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Lens Size :
Lens Style :
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
10000mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
15°
Voltage :
60V