31W-BR28H-NRO
Manufacturer Part Number:
31W-BR28H-NRO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI LED .190" 28V CYLINDRICAL WI
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
16.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
5.20mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
14mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.19" (4.83mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
28V