31-NWG120-O
Manufacturer Part Number:
31-NWG120-O
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI LED .190" 120V GREEN
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
3.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Lens Size :
5.20mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
2000mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.19" (4.83mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
45°
Voltage :
120V