L79D-Y12-W
Manufacturer Part Number:
L79D-Y12-W
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
LED IND YELLOW DIFF 12V 6" LEAD
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Yellow
Lens Color :
Yellow
Lens Size :
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
80mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (7.87mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
DC
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
12V