SSI-LXR1612ID12V15
Manufacturer Part Number:
SSI-LXR1612ID12V15
Manufacturer/Brand:
Lumex, Inc.
Part of Description:
LED PANEL INDICATOR RED 12V
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
10mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
3mm, T-1
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
10mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.24" (6.20mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Wire Leads - 6" (152.40mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
60°
Voltage :
12V