PM53-KNRYW12.0
Manufacturer Part Number:
PM53-KNRYW12.0
Manufacturer/Brand:
Bivar, Inc.
Part of Description:
PNL MNT RED/YLW 5MM LENS 1' WIRE
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA Red, 20mA Yellow
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red, Yellow
Lens Color :
Lens Size :
9.10mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
12mcd Red, 11mcd Yellow
Panel Cutout Dimensions :
0.41" (10.41mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC/DC
Termination Style :
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
120°
Voltage :
2V Red, 2V Yellow