MB96F395RWBPMC-GSE2-J040
Manufacturer Part Number:
MB96F395RWBPMC-GSE2-J040
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I²C, LINbus, SCI, UART/USART
Core Processor :
F²MC-16FX
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 11x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
74
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
DMA, LCD, LVD, LVR, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
160KB (160K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
8K x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V