1091MX5-125VAC
Manufacturer Part Number:
1091MX5-125VAC
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
LED IND LIGHT GRN 125V SNAP FIT
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.70mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC
Termination Style :
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
105V ~ 125V