Q8F1CXXR110
Manufacturer Part Number:
Q8F1CXXR110
Manufacturer/Brand:
APEM Inc.
Part of Description:
INDICATOR 110VAC 8MM FLUSH RED
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
6mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
5mm, T-1 3/4
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
12mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (7.87mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
AC
Termination Style :
Solder Lug
Type :
LED
Viewing Angle :
100°
Voltage :
110V