Q14P1CXXSY12
Manufacturer Part Number:
Q14P1CXXSY12
Manufacturer/Brand:
APEM Inc.
Part of Description:
INDICATOR 12V 14MM PROMINENT YLW
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Yellow
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
10.00mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
2500mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.55" (13.97mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
100°
Voltage :
12V