Q14P1CXXR12
Manufacturer Part Number:
Q14P1CXXR12
Part of Description:
INDICATOR 12V 14MM PROMINENT RED
Current :
20mA
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
10.00mm Dia
Millicandela Rating :
100mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.55" (13.97mm)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Viewing Angle :
100°
Voltage :
12V