1090NX1-12V
Manufacturer Part Number:
1090NX1-12V
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
INDICATOR INCAND RED PANEL MNT
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Lens Size :
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.70mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Termination Style :
Wire Leads - 4.5" (114.30mm)
Type :
Incandescent
Viewing Angle :
Voltage :
12V