5991K1-24V
Manufacturer Part Number:
5991K1-24V
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
INDICATOR SS LED RED PANEL MNT
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Lens Size :
9.65mm
Lens Style :
Square with Flat Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (7.87mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Termination Style :
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
24V