CNX722C20012T
Manufacturer Part Number:
CNX722C20012T
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
LED 22MM RED 12V SOLDER
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
IP67, NEMA 6P
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
25.60mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
1600mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.88" (22.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
DC
Termination Style :
Solder Lug
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
12V