M165-AG-24
Manufacturer Part Number:
M165-AG-24
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
PILOT LIGHT 24V INCAND SQR GREEN
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
24mA
Features :
Oil Resistant
Ingress Protection :
IP66
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
15.10mm
Lens Style :
Square with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.63" (16.00mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC/DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Incandescent
Viewing Angle :
Voltage :
28V