YB02WKW01-12-CB
Manufacturer Part Number:
YB02WKW01-12-CB
Manufacturer/Brand:
NKK Switches
Part of Description:
INCAND PANEL INDICATOR RED 12V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
60mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
16.00mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.63" (16.00mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Incandescent
Viewing Angle :
Voltage :
12V