P01-28-D-1A
Manufacturer Part Number:
P01-28-D-1A
Manufacturer/Brand:
NKK Switches
Part of Description:
INDICATOR ROCKER ILL 28V WHT CAP
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
22mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Orange
Lens Color :
Orange
Lens Size :
16.20mm x 16.00mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.66" x 0.74" (16.76mm x 18.80mm)
Panel Cutout Shape :
Rectangle
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AC
Termination Style :
Type :
Incandescent
Viewing Angle :
Voltage :
28V