LM2852YMXAX-3.0/NOPB
Manufacturer Part Number:
LM2852YMXAX-3.0/NOPB
Manufacturer/Brand:
National Semiconductor
Part of Description:
SWITCHING REG, VOLTAGE-MODE, 3.6
Stock Condition:
2,487
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
2A
Frequency - Switching :
500kHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package :
14-HTSSOP
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.85V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V